CAPITAL CORP. SYDNEY

73 Ocean Street, New South Wales 2000, SYDNEY

Contact Person: Callum S Ansell
E: callum.aus@capital.com
P: (02) 8252 5319

WILD KEY CAPITAL

22 Guild Street, NW8 2UP,
LONDON

Contact Person: Matilda O Dunn
E: matilda.uk@capital.com
P: 070 8652 7276

LECHMERE CAPITAL

Genslerstraße 9, Berlin Schöneberg 10829, BERLIN

Contact Person: Thorsten S Kohl
E: thorsten.bl@capital.com
P: 030 62 91 92

Anatolia Fon Colendi’ye Yatırım Yaptı

Yatırım Haberleri
Colendi

Anatolia GSYF, Colendi’nin 120 milyon dolar değerleme üzerinden kapattığı turda yatırım yaptı.

“Fintech alanında yeni bir unicorn olacağına inanıyoruz.”

Colendi, A serisi yatırım turunda 120 milyon dolar değerleme üzerinden 30 milyon dolar yatırım aldı. Colendi’nin 30 milyon dolarlık A serisi yatırım turu Re Pie liderliğinde gerçekleşti.

2017 yılında, dijital kimlik, kredi skorlama ve bunların entegre çalışacağı bir dijital platform oluşturmak amacıyla yola çıkan, fintech sektöründe yenilikçi ve büyüme potansiyeli yüksek olan Colendi, Re-Pie’ın liderliği üstlendiği 30 milyon dolarlık Seri A turunda, Anatolia Fon ve birçok yatırımcı yer almıştır.

Yatırım, Colendi A.Ş’nin yüzde 100’üne sahip İngiltere’de bulunan Colendi Holdings Limited şirketi üzerinden gerçekleştirildi.

“Colendi yönetim kadrosunu güçlendirdi”

120 milyon değerleme üzerinden 30 milyon dolar yatırım alan Colendi, öte yandan önemli isimleri yönetim kadrosuna katarak güçlenmeyi sürdürdü. Yatırım turu sonrası JP Morgan ve Salomon Brothers’da 30 yılı aşkın tecrübesi olan ve bir dönem Global Borçlanma ve Sermaye Piyasaları birimlerinin başkanlığını da yapan Ian Hannam, Colendi Yönetim Kurulu Başkanlığına getirildi. Colendi, 30 milyon dolar tutarındaki yatırımı ürünlerini global arenada rekabete hazır hale getirmek, sunduğu hizmet kalitesini en üst seviyeye çıkarmak ve yeni pazarlara açılarak büyümesini hızlandırmak üzere değerlendirmeyi planlıyor.

Ian Hannam, Bülent Tekmen ve Mihriban Ersin’den oluşan yönetim ekibi ve çok güçlü yatırımcı kadrosuna sahip şirket, tüketicilere yapay zeka ve büyük veriyi (big data) kullanan modern skorlama algoritması sayesinde önceleri finansal sistemin dışında kalan düşük riskli müşterilerine dünyanın en ulaşılabilir tüketici mikro kredisini ve yeni nesil finansal teknoloji servisleri sağlamayı hedefliyor.

8 ayda 2.4 milyon müşteri erişimi

Sosyal, mobil, demografik, fatura ödeme verileri ve alışveriş geçmişi gibi birçok veriyi gerçek zamanda değerlendirebilen modern skorlama algoritması ile gelişmiş bir teknolojik alt yapıya sahip Colendi, 8 ayda platform partnerleri ile 2,4 milyon müşteri erişimi, 10 finansal ortağı ile 1,6 milyon üzerinde işlem ve 350 bin finansal aktif kullanıcıya ulaştı.

Söz konusu 30 milyon dolarlık yatırımın 12 milyon dolarlık kısmı teknoloji ve yenilik odaklı iş modellerine yatırım yapan Re Pie’dan geldi. Kalan 18 milyon dolarlık yatırım ise çeşitli yabancı yatırımcılar tarafından yapıldı. Edindiğimiz bilgilere göre Re Pie’ın “Colendi Girişim Sermayesi Yatırım Fonu” üzerinden yatırım yaptığını da ekleyelim.

Colendi, 30 milyon dolar tutarındaki yatırımı ürünlerini global arenada rekabete hazır hale getirmek, sunduğu hizmet kalitesini en üst seviyeye çıkarmak ve yeni pazarlara açılarak büyümesini hızlandırmak üzere değerlendirmeyi planlıyor.