CAPITAL CORP. SYDNEY

73 Ocean Street, New South Wales 2000, SYDNEY

Contact Person: Callum S Ansell
E: callum.aus@capital.com
P: (02) 8252 5319

WILD KEY CAPITAL

22 Guild Street, NW8 2UP,
LONDON

Contact Person: Matilda O Dunn
E: matilda.uk@capital.com
P: 070 8652 7276

LECHMERE CAPITAL

Genslerstraße 9, Berlin Schöneberg 10829, BERLIN

Contact Person: Thorsten S Kohl
E: thorsten.bl@capital.com
P: 030 62 91 92

Anatolia Fon 2022 Başarısı

Genel

Anatolia GSYF 2022 Yılında %259 Performans Göstermiştir

Türkiye’de yıllık enflasyonun üzerinde getiri sağlayan fon sayısı 41 oldu. 22 fonun getirisi ise yüzde 100’ün üzerinde.

Yılbaşından bu yana borsada yaşanan dalgalanmalar, borsa endeksinin hala dolar bazında yüksek performans sergilemekten uzak olması, yüksek enflasyonun varlık fiyatlamalarında tüm hesapları şaşırtması fon piyasasında dengeyi değiştirdi. Hisse senedi fonları ortalama getiride yılbaşından bu yana geride kalırken zirveyi ilk beş ayda gayrimenkul yatırım fonları ve girişim sermayesi yatırım fonları aldı.

Her ne kadar açıklanan resmi enflasyonun sokağa yansıması konusunda tartışmalar sürse de enflasyon için TÜİK’in açıkladığı verileri baz alsak, yüzde 69.97 yıllık enflasyonun yaşandığı ülkemizde yıllık enflasyonun üzerinde getiri sağlayan yatırım fonu sayısı 41 oldu. Fonbul.com verilerine göre son beş ayda yüzde 100’ün üzerinde getiri sağlayan fon sayısı ise 22.

GÖZDEN UZAK TUTULAMAYACAK BİR ENSTRÜMAN

Dünyada artık sermaye akışlarının ciddi şekilde kitle fonlamasına döndüğü dönemde, start-up veya erken dönem girişimlerine yapılan yatırımların ilk yatırım turunda getiriyi 2-3 katına çıkarabiliyor olması, girişim sermayesi yatırım fonlarını fon piyasasında hisse senedi fonlarına ciddi bir rakip olarak çıkardı.

Bu nedenle yatırımcılar açısından uzun vadede artık girişim sermayesi yatırım fonlarını tercih etmek de ciddi bir yatırım enstrümanı olarak duruyor. Elbette burada kritik olan nokta fona da doğru fiyattan giriş yapabiliyor olmak.

Zaten potansiyeli yüksek bir şirketi çok önceden portföyüne almış bir şirkete ciddi bir değerlemeye ulaşmasından sonra yatırım yapmak aynen hisse senedi piyasasında olduğu gibi beklenen getirinin tam tersi bir sonuç da doğurabiliyor. Yani burada da fon yatırımcısına da büyük iş düşüyor.

Fonların portföyündeki şirketleri ve fonların bu şirketlere yatırım tarihlerini yakından takip edip yatırım yapılan şirketle ilgili en azından bir analiz yapmak çok ciddi getiri potansiyelleri sağlayabilir.

Kaynak: https://www.dunya.com/finans/haberler/borsa/hisse-senedi-disi-fonlar-ucusta-haberi-659858